Bağışıklığınızı Güçlendirecek Zencefilli Çay

Soğuk havalarda enfeksiyonlara daha açık hale gelen bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve hastalıkları engellemek için vücudunuza yardım edin. Bağışıklık sistemini güçlendiren çay tarifi hem içinizi ısıtacak hem de hastalıklara karşı savaşta yol arkadaşınız olacak. Gün içinde sıvı ihtiyacınızın bir kısmını bu çay ile sağlayabilirsiniz.

Bağışıklık Güçlendiren Çay Tarifi

  • 1 litre su
  • 1 ceviz büyüklüğünde zencefil 10-15 tane karabiber
  • 1 çubuk tarçın
  • ½ limon kakule

Bütün malzemeler 1 litre sıcak suyun içine eklenir ve 10-15 dakika demlenmeye bırakılır. daha sonra süzerek ve taze nane yapraklarıyla servis edebilirsiniz. Dilerseniz içine 1 çay kaşığı bal ilave edilebilir.

ZENCEFİL

Zencefil, soğuk algınlığı ve grip sırasında da yararlı olan sağlıklı terleme ile virüsün ve toksinlerin doğal bir yolla vücuttan atılmasına yardım eder. Soğuk algınlığına eşlik eden baş dönmesi, mide bulantısı, kusma ve soğuk terleme gibi tüm semptomları azaltmaya yardımcı olur.

Vücudumuz aslında hastalıklarla doğal yollardan savaşır. Örneğin ter bezlerimiz hastalıklara karşı savaşan, antimikrobiyal bir madde olan dermcidin üreticisidir. Dermcidin vücudun ter bezlerinde üretilir, ter içine salınır ve cildin yüzeyine taşınır. Burada cilt enfeksiyonlarının ortak bir nedeni olan bakteriler ve mantarların bulunduğu istilacı mikroorganizmalara karşı koruma sağlar. Zencefil vücudu ısıtarak ve bu üretimin artmasını sağlar ve bağışıklık sistemini destekler.

Dilara Koçak

Dilara Koçak
İyi Yaşam ve Beslenme Uzmanı

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz