Kendiniz için 5 aşamalı Mindfulness pratiği

Mindfulness olanı, yargılamadan, nazik bir dikkat ile olduğu gibi görebilme becerisidir. Genelde etrafımızdakilere nazik olabilmeyi hepimiz isteriz. Başkalarına karşı nazik bir tavır geliştirmenin en iyi yolu ise, kendimize karşı nazik bir tavır geliştirmektir. Bunu için mindfulness pratiğinden yardım alabiliriz. Birazdan yapacağınız pratikte 5 basit adımla kendimizden sürekli kaçmak ya da inkarın aksine, kendimizle güven ve kabul üstüne bir ilişki kurmak için zemin hazırlıyoruz.

 1. Yüzünüzün her tarafına nazik bir dikkatle bakın: alın, gözler, yanaklar, burun, dudak, çene. Şimdi saçlarınızı ve kulaklarınızı da dahil edin. Yargılamadan bir araştırmacı merakıyla gördüğünüzü hafızanıza not edin. Örneğin zihniniz yüzünüzdeki bir bölgeye “kırışık” diye etiketlediğinde, bunu fark edin ve zihnin onunla ilgili hikayeler uydurmasına izin vermeden araştırmanıza nazikçe devam edin.
 2. Yüzünüze veya vücudunuza bakarken gerginlik veya rahatsızlık içeren yorumlarınızın yanı sıra sevme veya beğenmeme gibi iç yorumlara dikkat edin. Ve negatif yorumlar kadar pozitif yorumların da varlığından haberdar olun.
 3. Yüzünüzde gerilim hissettiğiniz alanları serbest bırakın, yüz coğrafyanızı izleyin. Neler değişti?

  Şimdi gözlerinizi kapatın ve hayatınızda önem verdiğiniz, sevdiğiniz bir insanı gözünüzün önüne getirerek içinizden tekrarlayın.

  Mutlu olmanı,
  İyi olmanı diliyorum
  Kederden uzakta
  Sevgi ile büyümeni diliyorum
  Ve o kişinin yüzünün güldüğünü ve iyi hissettiğini hayal edin.

  Şimdi gözlerinizi tekrar kapatın ve bu sefer kendinizi gözünüzün önüne getirerek içinizden tekrarlayın.

  Mutlu olmanı,
  İyi olmanı diliyorum
  Kederden uzakta
  Sevgi ile büyümeni diliyorum
  Ve o sevgiyi hissederek gözlerinizi açın.
 4. Şimdi yüzünüzü tekrar gözlemleyin. Ve pratiği kendinize ufak bir teşekkür sarılması yaparak bitirin. Haftada 1 aklınıza pratiği tekrarlayın. Ve zamanla iç sesteki olumlu yönde değişimi gözlemleyin.
erhan-ali-yilmaz

Erhan Ali Yılmaz
Mindfulness Eğitmeni

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz