Soğuk Günlerde Kalp Sağlığı

Günümüzde kalp-damar hastalıklarından ölüm, birinci sırada yer alıyor. Özellikle kış aylarında bu hastalıklarla hastanelere başvurma sıklığı biraz daha yüksek. Çünkü soğuk günlerde bazen fark etmeden bazen de dikkate değer görmediğimiz basit hatalarla kalbimize fazla yükleniyor ve onu hasta ediyoruz. Peki bugünlerde kalbimiz hasta etmemek için neler yapmak gerekli?

Soğuk Günlerde Kalp Sağlığı

1. Soğuk Hava

Vücudumuz soğuk ile karşılaştığı zaman verdiği tepkilerden belki de ilki damarları büzüştürmektir. Bunun amacı cilde yakın olan damarların içindeki kan akışını azaltmak ve ısı kaybını önlemektir. Aniden soğuğa maruz kalındığında bu kalbin beslenmesini bozabilir. Bu da kalp krizi ataklarına ve kalp yetmezliğinin ağırlaşmasına neden olabilir.

Soğuk Günlerde Kalp Sağlığı

2. Aşırı Sıcak

Soğuk havalarda yapılan en sık hatalardan biri de çok sıkı giyinmektir. Aşırı giyinme ile beraber vücut ısısının aşırı artması ve ani ısı değişiklikleri kalp yükünü arttırabilir. Bu nedenle çok kalın giyinmek yerine ince ama kat kat giyinmek daha uygundur. Aşırı giyinmek tansiyon düşmesine yol açarak kalbin beslenmesini bozabilir.

Kuvvetli Bir Rüzgara Karşı Yürüyüş

3. Egzersiz

Egzersiz sağlık için yararlıdır. Ancak soğuk havalarda aşırı egzersiz söz konusu olabilir. Kuvvetli bir rüzgara karşı yürüyüş yapılması kalbin yükünü arttırır ve zeminde kalp damar hastalığı varsa kalp krizlerine yol açabilir. Basit görünen egzersizlerin soğuk havada yapılması yerine kapalı ortamlarda yapılan egzersiz bu nedenle daha doğru bir yaklaşımdır.

Soğuk Günlerde Gripten Korunma

4. Gripten Korunma

Grip sırasında veya diğer bulaşıcı hastalıklar sırasında ateşin yükselmesi ile beraber vücuttan su kaybı olabilir. Bu da vücutta dolaşan kan miktarının azalması anlamına gelir. Ayrıca ateşle beraber kalbin ritmi de hızlanır ve kalbin yükü iyice artmış olur. Artık kalp krizine bir adım daha yaklaşılmıştır. Gripten korunmak için ellerinizi daha sık yıkayın, mümkün olduğu kadar ellerinizi ağzınıza, burnunuza temas ettirmeyin ve doktorunuzla görüştükten sonra gereğinde grip aşınızı yaptırın.

murat-aksoy

Prof. Dr. Murat Aksoy
Genel Cerrahi Uzmanı

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz