Her Soğuk Algınlığı Grip midir?

Yutkunma sırasında biraz boğazımız ağrımaya başlasa ve burnumuz aksa “aman grip oldum” diye etrafımıza adeta alarm veririz. Peki, her seferinde gerçekten de salgınlara neden olup yüzlerce insanın kaybına neden olan griple mi savaşıyoruz?

Soğuk Algınlığı Denilince!

  1. Burun, boğaz, sinüsler ve üst hava yollarının enfeksiyonudur.
  2. Havada asılı duran virüslerin solunması veya bu virüsleri taşıyan kişilerin kullanmış olduğu havlu, telefon gibi eşyaların ortak kullanılmasıyla bulaşır.
  3. Altı yaşın altında olan çocuklar, sigara içenler, kronik hastalığı olanlar ve toplu ortamlarda bulunanlar daha fazla risk altındadır.
  4. Virüsü taşıyanlar soğuk algınlığı bulguları başlamadan önce ve bulguları ortadan kalkana kadar bulaştırıcı olmaya devam ederler.
  5. Hastalık sırasında bol su içmek, dinlenmek ve dengeli beslenmek gerekir.

Grip Denilince!

  1. Soğuk algınlığına göre daha hızlı gelişir.
  2. Bulguları soğuk algınlığına benzese de ateş 38-40 derecelere çıkabilir.
  3. Kas ağrıları, terleme, aşırı yorgunluk, kuru öksürük ve bazen balgam olabilir.
  4. Altmışbeş yaşın üzerinde olanlar, astım, böbrek ya da karaciğer hastalığı olanlar, şeker hastaları ve bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler gribe yakalandığında dikkatli olmalıdır.
  5. Gribin ilerlemesi ile zatürre ve bronşit gelişebilir.

Nasıl tedavi olabilirim?

Soğuk algınlığı ve gribe virüsler neden olur. Antibiyotikler bakteriler üzerinde etkilidir, yani soğuk algınlığı ve gribe yol açan virüsler karşısında işe yaramazlar. Ancak virüs enfeksiyonunun üzerine bakteri bulaşması da olursa doktorunuz size antibiyotik verebilir.

Nasıl korunalım?

Öncelikle nezle olan kişi etrafındaki insanlara karşı duyarlı olmalı ve virüsleri etrafa bulaştırabileceğini bilmeli ve dikkatli davranmalı.

Virüsler en çok el ve solunum yoluyla vücuda girerler. Virüslerin vücuda giriş kapıları ağız, burun ve gözlerdir. Bu sebeple ellerini gün içerisinde sık sık yıkamalı, ağız,burun ve gözlerinle temas ettirmemelisin.

Çinko ve C vitamini gibi bazı vitamin ve mineraller bağışıklık sistemini güçlendirirler. Bu nedenle sağlıklı beslenmek hastalıklarla mücadelede önemlidir.

Çeşitli nedenlerden ötürü sağlıklı beslenemiyorsan vitamin ve mineral takviyesi alabilirsin.

Virüsler sizden uzak olsun, bu yıl 365 gün olsun.

Murat Aksoy

Prof. Dr. Murat Aksoy
Genel Cerrahi Uzmanı

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz