Kadınların Sağlıklı Yaşam için Yaptırması Gereken 5 Test

Sağlık hepimizin olmazsa olmazı. Bu nedenle de yaşamdaki önceliğimiz sağlıklı kalmak olmalı. Günümüzde pek çok faktörden etkileniyoruz ve sağlığımızı korumak git gide zorlaşıyor. Söz konusu kadınlar olduğunda da işler daha karmaşık bir hale geliyor. Modern kadının yaşam mücadelesinde zaman zaman sağlığını arka plana attığına tanık oluyoruz. Ancak böyle olmamalı.

Modern insanın her şeyden önce yaşı kaç olursa olsun yılda bir kez genel sağlık kontrollerini yaptırması gerekiyor. Erken tanının sağlık açısından çok önemli olduğunu unutmamalıyız. Kadınların da sağlıklı bir yaşam sürmesi için yaptırması gereken kontroller bulunuyor. Bunları sizler için derledik:

Her Kadının Sağlıklı Bir Yaşam için Yaptırması Gereken Testler

1. Meme Muayenesi

Kadınların yaşam boyu yapması gereken testlerden ilki meme muayenesi. Yirmi yaşından itibaren ayda bir kez kendi meme muayenenizi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu muayene sırasında hissedeceğiniz herhangi bir kitlenin veya normal olarak karşılanmayan bir duruma rastlamanız halinde vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmalısınız. Önemli bir şey olmayabilir ancak tedbiri elden bırakmamak gerekir. Meme muayenenizi hayat boyu düzenli bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Özellikle kırk yaş ve üzeri kadınların da belirli aralıklarla mamografi taramasını yaptırması gerekiyor. Unutmayın, sağlığınız önceliğiniz olmalı.

Rahim Ağzı Kanserine Karşı Önlem

2. Rahim Ağzı Kanserine Karşı Önlem Alın

Rahim ve rahim ağzı kanserleri kadınların yaşam kalitesi ve süresini doğrudan etkileyen bir sağlık problemidir. Kırklı yaşlardan itibaren kadınlarda kanser riskinin artmakta olduğunu da hesaba katarak bu konuda gerekli testleri yaptırmanız gerekiyor. Unutmayın, önleminizi alın hayatı gülümseyerek yaşayın.

Tansiyon Testi

3. Tansiyonunuz Yüksek mi Düşük mü Öğrenin

Tansiyon modern insanın en önemli problemlerinden biri. On sekiz yaşından itibaren kadınların düzenli olarak tansiyonunu ölçmesi, eğer bir yükseklik veya düşüklük problemi var ise mutlaka bir uzmana danışması gerekiyor. Unutmayın, bir numaralı öncelik sizsiniz.

Kan Şekeri Ölçümü

4. Kan Şekeri ölçümünü İhmal Etmeyin

Şeker problemi modern insanı zorlayan sağlık problemlerinden biridir. Kadınlar 30 yaşından sonra düzenli kan şekerine baktırmalıdır. Özellikle ailede diyabet hastalığı öyküsü varsa, doktor kontrolleri ve kan şekeri ölçümleri ihmal edilmemelidir. Unutmayın, mutluluk sağlığa dikkat etmekle başlar.

Kadınlar İçin Görme ve İşitme Muayenesi

5. Görme ve İşitme Muayenesi

Kadınlarda göz ve kulak sağlığının yıllar geçtikçe yaş ve çevresel faktörler nedeniyle olumsuz etkilenebildiği bilinmektedir. Bu nedenle kadınların özellikle on sekiz yaşından itibaren iki yılda bir kez göz muayenesini, on yılda bir kez de işitme testlerini yaptırmaları gerekmektedir. Unutmayın, gözlerinize ve kulaklarınıza iyi bakın güzellikleri yakalayın.

365 Gün

Ekip 365

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz