En Rahatsız Edici 5 Kadın Sağlığı Sorunu: 3. Kuru Cilt

Cildin en üst tabakasını oluşturan hücreler adeta koruyucu bir bariyer gibidir. Hem dış etkenlere karşı koruyucudurlar hem de nem kaybını önlerler. Cilt kuruluğu, cildinin çabuk yıpranmasına neden olabilir. Cildi kuru olanlar için bazı önerilerimiz var:

1. Cildinizi temiz tutun: Cildinizi her zaman temiz tutmaya özen gösterin. Ancak cildi temizlerken de dikkat etmeniz gereken noktalar var. Cildin üzerinde onun sağlıklı kalmasını sağlayacak bir yağ tabakası vardır. Aşırı ve zorlayıcı hareketlerle “derinlemesine” temizlemeye çalışmak cildinizi daha çok yıpratabilir. Hafif temizleyicileri tercih etmek daha doğrudur.

2. Cildinizi soğuk havanın etkilerinden koruyun: Soğuk ve rüzgarlı havalarda cildinizi açıkta bırakmamaya özen gösterin. Şapka, atkı ve eldiven kullanarak cildinizin soğuğun etkilerinden koruyun.

3. Sıcak su cildinizi kurutabilir: Sıcak su cildinizin nemini kaybetmesine neden olabilir. Bu yüzden çok sıcak suyla yıkanmamaya ve banyo süresini 10 dakikayla sınırlamaya çalışın. Islak cilt nemi daha iyi tuttuğu için banyodan hemen sonra nemlendirici kullanın.

4. Düzenli olarak nemlendirici kullanın: Nemlendiriciler cildin koruyucu dış tabakasını güçlendirerek nemin derin tabakalara ulaşmasını sağlar. Bu yüzden özellikle cildiniz kuru ise nemlendirici kullanma alışkanlığı edinmeye çalışın. Ancak cilt tipinin yağlı olması nemlendirici kullanmaya gerek olmadığı anlamına gelmez. Özellikle soğuk, rüzgar, güneş gibi etkenler herkesi etkiler ve zaman zaman cilt kuruluğuna neden olabilir. Bu nedenle cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanarak cildinizin kurumasına ve tahriş olmasına izin vermeyin.

5. Cildinizi tahriş etmeyen kumaşları seçin: Pamuk ve ipek gibi kumaşlar cildinizin nefes almasını sağlarken yünlü kumaşlar cildinizi tahriş edebilir.

6. Tahrişe yatkın cilt bölgelerine özel bakım uygulayabilirsiniz: Diz, topuk ve dirsek gibi belirli cilt bölgeleri sürtünmeye daha fazla maruz kalır. Bu nedenle cildiniz normalde kuru olmasa bile bu bölgeler kuruyabilir. Cildin kaybettiği nemi geri kazanması ve cilt bariyerini korumak için bu bölgelerin yoğun şekilde nemlendirilmeye ihtiyacı vardır.

Cilt bakımıyla ilgili diğer önerilerimiz için Cilt Bakımı ve Cilt Sağlığı başlıklı yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Referanslar:

1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dry-skin/symptoms-causes/syc-20353885.

365 Gün

Ekip 365

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz