En Rahatsız Edici 5 Erkek Sağlığı Sorunu: 5. Kepek

Kepek kafa derisinin pul pul dökülmesine neden olan yaygın bir cilt sorunudur. Kepek herkeste görülebilir ancak erkeklerde daha sık görülmesi erkeklik hormonlarının bu sorunla bir ilişkisi olabileceğini düşündürmektedir. Kepek konusunda neler yapabilirsiniz:

1. Stres düzeyinizi kontrol altına alın: Stres genel sağlığınızı olumsuz etkilediği gibi kepek oluşumunu tetikleyebilir veya şiddetlendirebilir. Bu nedenle stresten uzak bir yaşam sürmeye çalışın.

2. Saçınızı düzenli olarak şampuanlayın: Kafa derisinin yağlı olması kepeğe neden olabilir. Her gün saçınıza uygun bir şampuanla saçınızı yıkamak kepek oluşumunu önlemeye destek olabilir.

3. Güneşe çıkın: Uzun süre güneşin altında uzanmak cildiniz için iyi değildir. Ancak yüzünüze ve vücudunuza güneş kremi sürdükten sonra her gün açık havada biraz zaman geçirmek kepek sorununuza iyi gelebilir.

4. Saç bakım ürünlerinizi dikkatli seçin: Bazen saç bakım ürünlerindeki veya saç boyalarındaki bazı maddeler kontakt dermatite, yani kafa derisinin yani kırmızı, kaşıntılı, pullu bir hale gelmesine neden olabilir. Nikel, kobalt, potasyum dikromat, saç boyalarının içerisinde yer alan kimyasallar, kozmetik ürünlerin içerisindeki maddeler, kremler, lokal olarak kullanılan ilaçlar içerisindeki koruyucular ve parfümler kontakt dermatit gelişimine en sık neden olan maddelerdir.

Yukarıdaki öneriler kepek sorununuzun çözülmesini sağlamazsa veya saç derinizde kızarıklık, şişme gibi belirtiler ortaya çıkarsa bir doktora danışmayı ihmal etmeyin. Ayrıca egzama, seboreik dermatit, bazı mantar enfeksiyonları ve sedef (psoriasis) gibi bazı rahatsızlıklar kepek oluşumuna neden olabilir, bu durumda bir dermatoloji uzmanının sizi muayene etmesi yerinde olacaktır.

Referanslar:

1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dandruff/symptoms-causes/syc-20353850.
2. http://www.aid.org.tr/hastaliklar/alerji-ve-bagisiklik-sistemi-hastaliklari/kontakt-dermatit/.
3. https://www.nhs.uk/conditions/dandruff/.

365 Gün

Ekip 365

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz