En Rahatsız Edici 5 Erkek Sağlığı Sorunu: 3. Jilet Yanığı

En deneyimli ve dikkatli erkekler bile jiletle tıraş sonrası kızarıklık ve kaşıntı belirtileri veren jilet yanığına maruz kalabilir. Jilet yanıklarını önlemenin ve cildinizi yatıştırmanın birçok yolu var:

1. Cildiniz kuruyken tıraş olmayın: Tıraş öncesi yüzünüzü ıslatmak sakallarınızın yumuşamasını sağlar. Duştan sonra tıraş olmak bu etkiyi daha da artıracaktır.

2. Cildinizi tıraşa hazırlayın: Cildinize uygun iyi bir tıraş kremi veya köpüğü kullanmayı ihmal etmeyin.

3. Doğru yönde tıraş olun: Kılların uzama yönünün tersine tıraş olmak kıl dönmesi, tahriş ve ciltte iltihaplanmaya neden olabilir. Tek seferde uzun bir bölgeyi tıraş etmeniz de jiletin cilt ile temasını artırdığı için yanmaya neden olabilir.

4. Tıraş bıçaklarını düzenli olarak değiştirin: Körleşmiş tıraş bıçakları cildinizi tahriş eder ve bakteriyel enfeksiyonlara zemin hazırlayabilir.

5. Tıraş sonrası cilt bakımını ihmal etmeyin: Tıraş olduktan sonra yüzünüzü önce soğuk suyla yıkayın ardından cildinize uygun bir nemlendirici kullanın.

6. Yulaf ezmesi maskesi kullanabilirsiniz: Yulaf ezmesi, antiviral özelliklerine ek olarak cildi koruyan ve nemlendiren bir besindir. Tıraştan sonra cildinizde yanma veya döküntü olursa bir miktar yulaf ezmesini su ile karıştırarak cildinize sürebilirsiniz. Yüzünüzde 5-10 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayın.

Referanslar:

1. Pazyar N, et al. Indian J Dermatol Venereol Leprol 2012;78:142-5.

365 Gün

Ekip 365

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz