En Rahatsız Edici 5 Erkek Sağlığı Sorunu: 2. Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi erkeklerde yaygın olarak görülen bir sorundur. Otuzlu yaşlardaki erkelerin %30’u, 50’li yaşlardaki erkelerin ise %50’si bu durumdan etkilenir. Saç dökülmesi estetik bir problemin ötesinde özgüveni de zedeleyen bir duruma dönüşebilir. Saç dökülmesini önlemeye yönelik önerilerimizi aşağıda okuyabilirsiniz:

1. Saçlarınızı nazikçe yıkamaya ve taramaya özen gösterin: Yıkama ve tarama, saçlarımızın en fazla döküldüğü işlemlerin başında gelirler. Özenli davranarak saçlarınızı koruyabilirsiniz.

2. Dengeli beslenin: Sağlıklı ve güçlü saçlar için beslenme büyük önem taşır. Kıllar, kemik iliğinden sonra bedenimizde en hızlı gelişen dokulardır. Dolayısıyla saçları üreten kıl follikülleri, bu yoğun biyosentez aktivitesi için kaloriye, proteinlere, eser element ve vitaminlere ihtiyaç duyar. İhtiyaç duyduğunuz besin öğelerini karşılamanızı sağlayacak bir beslenme düzeni genel sağlığınıza olduğu kadar saçlarınıza da katkı sağlayacaktır.

3. Vitamin eksikliğine karşı önlem alın: B, C ve D vitaminlerinin kıl gelişimi ve sağlıklı saçlar için önemli olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Diyetle yeterli miktarda vitamin alamıyorsanız vitamin takviyesi kullanarak saçlarınızın sağlığına destek olabilirsiniz.

4. Saçlarınızı güçlendirmeye destek olacak bir saç bakım şampuanı kullanabilirsiniz: Saçlarınızın ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral, besleyici aminoasitleri içeren uygun bir saç bakım şampuanı saçlarınızın güçlenmesine destek olabilir.

5. Tıraş sonrası cilt bakımını ihmal etmeyin: Tıraş olduktan sonra yüzünüzü önce soğuk suyla yıkayın ardından cildinize uygun bir nemlendirici kullanın.

6. Yulaf ezmesi maskesi kullanabilirsiniz: Yulaf ezmesi, antiviral özelliklerine ek olarak cildi koruyan ve nemlendiren bir besindir. Tıraştan sonra cildinizde yanma veya döküntü olursa bir miktar yulaf ezmesini su ile karıştırarak cildinize sürebilirsiniz. Yüzünüzde 5-10 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayın.

Referanslar:

1. Aksoy GG. Türkderm 2014;48: Özel Sayı 1:45-7.
2. Kutlubay Z, et al. Türkderm 2014;48:Özel Sayı 1:36-9.
3. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hair-loss/symptoms-causes/syc-20372926.

365 Gün

Ekip 365

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz