En Rahatsız Edici 5 Erkek Sağlığı Sorunu: 1. Horlama

Her sağlık sorunu ciddi sonuçlara yol açmaz ama yine de günlük hayatımızı zorlaştırarak bizi rahatsız edebilir. Yaygın olarak görülen 5 erkek sağlığı sorununu ve bu sorunlara dair çözüm önerilerini sizler için derledik. İlk konumuz horlama.

Yapılan araştırmalara göre erkekler kadınlara göre daha sık horluyor. Herkes zaman zaman horlar, ancak bu durum kronik bir hale geldiyse hem sizin hem de eşinizin uyku kalitesini bozar. Horlamayı durdurmak için bazı önerilerimiz var.

  1. Uyuduğunuz pozisyonu değiştirin: Sırtüstü yatmak horlama sıklığını ve şiddetini artırır. Yana dönerek ve yüzüstü yatmanız bunu önlemeye yardımcı olabilir.
  2. Kilo verin: Fazla kilo horlama riskini artıran etkenlerden biridir. Özellikle karın bölgesinde görülen yağlanma horlamaya neden olabilir.
  3. Uykudan önce alkol tüketmeyin: Alkol boğaz kaslarını gevşettiği için horlama riskini artırır.
  4. Yeterince uyuyun: Normalde horlamayan kişiler bile çok yorgun olduklarında horlayabilirler. Bu nedenle uykusuz kalmamaya çalışın.

Horlama aynı zamanda uyku apnesinin de belirtisi olabilir. Bu hastalık uyku sırasında solunumun kısa sürelerle durmasına neden olduğu için ciddiye alınmalıdır. Çok yüksek sesle horlama, nefes nefese kalarak uykudan uyanma gibi şikayetleriniz varsa bir doktora danışmayı ihmal etmeyin.

Referanslar:

1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/snoring/symptoms-causes/syc-20377694.
2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sleep-apnea/symptoms-causes/syc-20377631.

365 Gün

Ekip 365

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz