Efsaneler ve Gerçekler

Vitamin Nedir? Vücudumuzda ne işe yarar?

Vitaminler vücutta tam olarak sentezlenemeyen, yaşamın devamlılığı için gerekli, çok küçük miktarlarda dahi hücrelerde önemli tepkimeleri uyaran organik bileşiklerdir. Vitaminler çoğunlukla düzenleyici olarak çalışırlar. Vitaminlerin büyük kısmı vücutta sentezlenmediği için dışarıdan besinlerle alınması gerekmektedir. Vitaminler, mineraller ile birlikte vücudumuzda gerçekleşen neredeyse tüm işlemlerde anahtar rol oynarlar.

Referans: Samur G. Vitaminler, Mineraller ve Sağlığımız. Sağlık bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Beslenme ve Fiziksel Aktiviteler Daire Başkanlığı.

EFSANE: Multivitamin-mineral kombinasyonlarını kullanmak iştah açar, kilo aldırır...

GERÇEK: Vitamin ve minerallerle ne ilgisi var? Yapılan araştırmalarda, multivitamin-mineral kombinasyonları kullananlarda, kullanmayanlara göre kilo alımı ve vücuttaki yağ miktarının artmadığı gösterilmiştir. 1,2

Referanslar:1. Nachtigal MC, et al. Dietary Supplements and Weight Control in a middle-age population. Journal of Alternative and Complementary Medicine.2005;11(5):909-15 2. Astrup A. Bogel S. Micronutrient deficiency in the aetiology of obesity. Int J of Obesity. 2010;34:947-48

EFSANE: Vitamin vitamindir, hepsi aynı işe yarar. Hangisini alsam olur.

GERÇEK: Her şeyin yeri, herkesin işi ayrı! Multivitamin-mineral kombinasyonlarının içerikleri birbirinden çok farklıdır. Bu nedenle multivitamin- mineral kombinasyonlarını kullanma sebebinize göre sizin için uygun seçeneği bulmak için doktor ya da eczacınıza danışın.

Referans: https://ods.od.nih.gov/factsheets vDietarySupplements-HealthProfessional/ (erişim tarihi: 26.06.2016)

EFSANE: Yeterince yemek yersek multivitamin-mineral kombinasyonlarını almamıza gerek yok...

GERÇEK: Düzenli beslenmek sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazı. Ancak; bazı kişiler düzenli beslenseler dahi beslenme ihtiyaçları farklı olduğundan vitamin ve mineral destekleri kullanmaları önerilmektedir.

Bu bireyler:

  • Doğurganlık yaşında olan kadınlar
  • Hamile ya da emziren kadınlar
  • Düzensiz beslenme alışkanlığı olan çocuklar ve ergenler
  • Yaşlılar
  • Vejetaryenler ve veganlar
  • Diyet yapan insanlar
  • Fazla miktarda hazır gıdalar ile beslenen insanlar

Referanslar:1. Nachtigal MC, et al. Dietary Supplements and Weight Control in a middle-age population. Journal of Alternative and Complementary Medicine.2005;11(5):909-15 2. Astrup A. Bogel S. Micronutrient deficiency in the aetiology of obesity. Int J of Obesity. 2010;34:947-48

EFSANE: Bütün vitaminler vücutta depolandığı için fazla miktarda alınması zararlıdır.

GERÇEK: Olmaz öyle şey! Vücutta sadece yağda eriyen vitaminler (A,D,E ve K vitaminleri) depolanabilir. Suda eriyen (B ve C vitaminleri) vücutta depolanmadığından fazla alınması durumunda vücuttan atılırlar. Multivitamin-mineral kombinasyonları uygun dozlarda kullanılması gereken bireyler tarafından kullanıldıklarında zarar değil, yarar sağlarlar.

Referans: Samur G. Vitaminler Mineraller ve Sağlığımız. Sağlık bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Beslenme ve Fiziksel Aktiviteler Daire Başkanlığı.

EFSANE: Türkiye’de yeterince süt, kırmızı et ve balık tüketiliyor. Bu sebeple vitamin mineral eksikliği çok olmaz bizde...

GERÇEK: Göründüğü gibi değil. Türkiye’deki bireylerin %44.6’sının süt tüketmediğini biliyor musunuz? Bununla birlikte, Türkiye’deki bireylerin %20.2’si kırmızı et, %39.1’i ise balık tüketmemektedir.

murat-aksoy

Prof. Dr. Murat Aksoy
Genel Cerrahi Uzmanı

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz