D Vitamini Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Bilgi

1. En önemli D vitamini kaynağı güneştir. Vücudumuz güneş ışığını kullanarak D vitaminini sentezler. Besinlerle alınması zordur çünkü çok az besinde D vitamini bulunur. Ayrıca D vitaminin vücudumuzda aktif hale gelmesi için cildimizin güneş ışınları ile temas etmesi gerekiyor.

2. Günlük alınması gereken D vitamini miktarı 800 - 1000 ünitedir. Yeterli D vitamininin alınması için günde 15 dakika yüz, kol ve ellerin güneş ışığını alması gerekir.

3. Türkiye güneşli bir ülke olmasına rağmen ülkemizde 20 yaş üzeri her 10 kişiden 9’unda D vitaminin yetersiz düzeyde olduğu görülmektedir.

4. D vitamini kalsiyum emiliminde önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle güçlü kemikler için D vitaminine ihtiyaç duyarız. D vitamini kemik erimesine (tıbbi adıyla osteoporoz) karşı da koruma sağlamaktadır.

5. Ayrıca, D vitamini kasların hareket edebilmesine ve sinirlerin beyinden vücudun diğer bölümlerine mesaj taşıyabilmesine yardımcı olur. Bağışıklık sistemimiz bakteri ve virüslerle savaşmak için D vitaminine ihtiyaç duyar.

6. Son dönemde yapılan bilimsel çalışmalarda, D vitamininin hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi kronik hastalıklara karşı koruma sağladığına yönelik bulgular yer almaktadır.

7. D vitamini vücudumuzda çok önemli görevler üstlenmektedir. Bu nedenle, özellikle yeterince güneş alamıyorsanız, D vitamini takviyesine ihtiyaç duyabilirsiniz.

8. Ancak D vitamininin fazlası vücudunuza zarar verebilir. Bu nedenle D vitamini takviyesi almadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

9. D vitamini daha çok deniz ürünlerinde bulunur. İşte D vitamini zengini besinler:

  • Somon (deniz)
  • Çipura (çiftlik)
  • Hamsi
  • Sardalya (konserve)
  • Ton balığı (konserve)
  • Kahvaltılık margarin (sürülebilir)
  • Taze kaşar
  • Yumurta sarısı

Vitaminler hakkında daha fazla bilgi için bu videoyu da izlemenizi öneririz: Vitaminler ve Mineraller Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Referanslar:

1. https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-HealthProfessional/.
2. http://www.ohd.org.tr/osteoporozbeslenme/Osteoporoz-Beslenme.html.
3. Hekimsoy Z, et al. BMC Public Health 2010;10:782.
4. http://www.worldosteoporosisday.org/resources/2015/patient-brochure.
5. http://www.turkomp.gov.tr.

365 Gün

Ekip 365

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz