17 Sağlık Önerisi

 

2017 İçin 17 Sağlık Önerisi

1. Bol bol yürüyüş yapın

Hava şartları izin verdiği sürece açık hava yürüyüşleri yapın. Tabi güneş ışınlarından korunmayı ihmal etmeyerek. Gün içinde en yarım saat tempolu yürüyüş yaparak hem fiziksel he de ruhsal olarak rahatlayabilirsiniz

Kahve Yerine Bitki Çayı

2. Kahve yerine bitki çayı tercih edin

Kahvenin fazlası sağlık için yararlı değildir. Gün içinde pek çok sayıda kahve tüketiyorsanız 2 fincanı bitki çayıyla değiştirebilirsiniz. Meyve ve sebzeler önemli oranda antioksidan içerir. Antioksidanlar yaşlanmayı hızlandıran serbest radikalleri etkisiz hale getirir.

Sağlık Önerisi Kahvaltı

3. Kahvaltınızı eksik etmeyin

Kahvaltı günün en uzun açlığı olan gece açlığını takip ettiği için biten enerjinin tekrar alınabilmesi için önemlidir. Ayrıca güzel bir kahvaltı güne mutlu bir şekilde başlamanızı sağlar. Uyku sonrasında vücudu ve beyni tekrar harekete geçirmek, metabolizmanızı hızlandırmak ve enerji kazanmak için kahvaltınızı eksik etmeyin.

Sağlık Önerisi Zeytinyağı

4.Zeytinyağı tüketin

Zeytinyağının faydaları saymakla bitmiyor. Ömrü uzatıyor, kalp damar hastalıklarına iyi geliyor, doğal bir anti-aging etkisi yapıyor.

Sağlık Önerisi Kahkaha Atmak

5. Hayatınızdan kahkahayı eksik etmeyin

Her şeyi gereğinden fazla ciddiye alarak kendinize gereksiz dertler yüklemeyin. Bu sizi yıpratacak hatta yaşlandıracaktır

Yüksek Tansiyon, Kolestrol ve Diyabet

6.Yüksek tansiyon, kolestrol ve diyabete dikkat edin

Kronik hastalığınız varsa kontrollerinizi sakın ihmal etmeyin. Hastalığınızla yaşamanın ipuçlarını mutlaka doktorunuzdan öğrenin

Sağlık Önerisi Güneşlenmek

7.Güneşlenirken dikkatli olun

Güneşin ısı verme, D vitamini yapımı, insan psikolojisine olumlu etkisi gibi pek çok faydası vardır. Fakat son yıllarda ozon tabakasında oluşan incelme nedeniyle güneş ışınları yeryüzünü daha çok etkiliyor. Buna bağlı olarak güneş yanıkları, deri kanseri oluşumu, ışığa bağlı alerjik hastalıklar ve ışığa bağlı cilt yaşlanması riski artırıyor

Sağlık Önerisi Sigara İçmek

8.Sigara içmeyin

Sigara içmeyin ve sigara dumanı olan yerlerden uzak durun

Sağlık Önerisi Hayır Demek

9.“Hayır” demeyi öğrenin

Hayatınızda stresle baş etmenin yolu, mümkünse stres kaynağını ortadan kaldırmaktır. Hayır demeyi öğrenmek stresle baş etmenin en önemli yoludur

Sağlık Önerisi Su içmek

10.Bol bol su için

Yemeklerden önce su içmek erken tokluk hissi duyulmasını sağlar. Su iştahı bastırır ve bedenin depolanmış yağlarını metabolize etmesine yardımcı olur.

Sağlık Önerisi Geç Yenen Yemekler

11.Geç yenen yemeklere dikkat edin

Gece yapılan atıştırmaları vücudumuz daha zor yakar. Bu nedenle de yediklerimizin yağa dönüşme ihtimali yüksektir. Fiziksel aktivitenin en az olduğu gece saatlerinde atıştırma yapılacaksa tercihen; enerjisi düşük ve bol lif içeren çeri domates, salatalık, havuç, kereviz sapı gibi besinlere yer vermek kalori alımı bakımından daha doğru olacaktır.

Sağlık Önerisi Ana ve Ara Öğünler

12.3 ana 3 ara öğün yapın, daha çabuk zayıflayın

Günlük olarak tüketeceğiniz miktarları 6 öğün olacak şekilde ayarlamaya çalışarak az ve sık beslenin. 3 saatten fazla aç kalmamaya özen gösterin ki kan şekerinizde dalgalanmalar yaşamayın. Ara öğünler tatlı krizlerinden uzak durmak, metabolizma hızınızı arttırmak ve kolay kilo vermek için size yardımcı olacaktır.

Sağlık Önerisi Hareket Etmek

13.Hareket etmeye başlayın

Açık havada bol oksijen alarak yürüyüş yapmaya başlayın. Ya da size en uygun, zevk alacağınız başka bir aktiviteye yönelebilirsiniz. Yeter ki hareket edin.

Sağlık Önerisi Daha Hafif Beslenmek

14.Hafiflemek için daha hafif beslenin

 

Çayı ve Kahveyi Şekersiz İçmek

15.Çayı ve kahveyi şekersiz içmeye başlayın

Günde 5 şeker 100 kalori enerji verir. Her gün sadece 100 kaloriden vazgeçerek yılda 36.500 kalori tasarruf eder, yıl sonunda 5 kilo zayıflamış olursunuz

Sağlık Önerisi Alkol Tüketimi

16.Alkol tüketiminizi sınırlandırın

Alkol seviyorsanız tercihiniz şarap olsun. Rakı, votka ve viski yüzde 45-50 oranında alkol içerirken, şarapta bu oran yüzde 12-15’tir.

Sağlık Önerisi Etiket Okumak

17.Etiket okumaya başlayın

Doğru besini ararken mutlaka etiketleri okuyun. Besinlerin kalori, yağ ve tuz değerlerini, son kullanma tarihlerini inceleyin.

365 Gün

Ekip 365

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz