Yürüyüşle Daha Çok Kalori Yakmanın Tüyoları

Şehrin gürültüsünden sıkıldınız değil mi? Koca koca binalar, korna sesleri, bağırışlar... Biraz rahatlamak istiyorsunuz. Sakinleşmeye, stresten uzaklaşmaya ihtiyacınız var. Yapılabilecek en basit şey de yürüyüş. Yürümek iyi gelir değil mi? Hem rahatlatır, hem de bir egzersizdir.

Yürümeyi sihirli bir egzersiz olarak ifade edebiliriz. Hayatımızın neredeyse her alanında gerçekleştirmekte olduğumuz bir egzersiz. Yoğun ofis saatlerinde masadan kalkıp fotokopi çekmeye gidiyorsunuz değil mi? Ya da raporlarınızı çalışma arkadaşlarınıza göstermek için kalkıp onların masasına gidiyorsunuz. Sabahları ve akşamları otobüse yürüyorsunuzdur, değil mi? Metronun merdivenlerini de çıkıyorsunuzdur. Bunların hepsi birer egzersiz aslında, ancak tek başına yeterli değil. Peki ne yapmak gerekir? Yürüyüşü bir gün içi yönlendirme eyleminden günlük bir aktivite haline getirmelisiniz.

Yürümenin size pek çok katkısı var: sizi mutlu ediyor, motive olmanızı sağlıyor ve sağlığınıza iyi geliyor, kilo vermenize de katkısı var. Kemiklere ve kaslara ekstra bir ağrı vermiyor olması da cabası. O halde, yaz aylarına da yaklaştığımız bu dönemde neden yürümeyesiniz?

Yürüyerek kilo vermeniz için uygulamanız gerekenler son derece basit:

• Düzenli olarak kısa süreli yürüyüşlere çıkmaya çalışın.
• Sağlıklı beslenmeye çaba gösterin.
• Her gün arabanızı veya toplu taşımayı kullanmayın. İş veya okul yolunu yürüyerek gidip gelmeyi veya söz konusu mesafenin bir kısmını yürümeyi deneyin.
• Arabanız varsa aracınızı gideceğiniz yerin hemen yakınına değil biraz mesafeli bir noktaya park edin, böylece hedefe ulaşmak için daha çok adım atmış olursunuz.
• Mümkün oldukça asansörü değil merdivenleri tercih edin.

Buraya kadar her şey yolunda değil mi? Belki de bu taktikleri zaten uyguluyorsunuz. Peki daha etkili sonuçlar almak için neler yapmalı? Bu noktada da uygulayabileceğiniz 5 tüyoyu sizinle paylaşıyoruz:

Ufak Ufak Hızlanın

1. Ufak Ufak Hızlanın:

Tüm egzersizlerde olduğu gibi yürüyüş yaparken de temponuzu artırmak daha çok kalori yakmanıza yardımcı olacaktır. Eğer uzun süre normalden daha tempolu yürüyemem diyorsanız da kısa periyotlarla çok hızlanıp sonra yavaş tempolu yürümeyi tercih edebilirsiniz.

Ek Egzersizler Ekleyin

2. Ek Egzersizler Ekleyin:

 Yürüyüşünüzü sona erdirmek üzereyken kaslarınız da ısınmış olur. Neden bunu fırsat bilip kaslarınızı kuvvetlendirecek egzersizler yapmayasınız? Yürüyüşlerinizin sonuna bacak kaldırma, mekik, şınav gibi egzersizler ekleyebilirsiniz.

Yokuş Yukarı Yürüyüş Yapın

3. Yokuş Yukarı Yürüyüş Yapın:

Eğer açık havada yürüyüş yapıyorsanız yokuş yukarı yürümeyi tercih edin. Koşu bandında yürüyorsanız da bandın eğimini artırarak yükselin. Böylece daha çok efor harcayacaksınız ve daha çok kalori yakacaksınız. Bacak ve kalçalarınız da şekillenmeye başlayacak.

Rekabet Yaratın

4. Rekabet Yaratın:

Arkadaşlarınızla ufak ve güzel bir rekabete girmenin hiçbir sakıncası olmayacaktır. Aranızda bir iddia belirleyin ve iddia süresinin sonunda en çok adım atan veya en az yürümüş kişi için bir ceza ya da ödül belirleyin. Böylece hem yürümek için motive olabilir, hem de daha çok kalori yakabilirsiniz.

Adım Sayar Uygulamaları Kullanın

5. Adım Sayar Uygulamaları Kullanın:

Akıllı telefonlarımız ve giyilebilir teknolojiler sayesinde adım sayıcı birçok uygulama bulunuyor. Bu uygulamalardan biri yardımıyla günlük adımlarınızı sayıp yaktığınız kalorileri hesaplayabilirsiniz. Ofis içindeki yürüyüşlerinizin bile sayıldığını unutmayın.

365 Gün

Ekip 365

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz