Trend Egzersizler

Sen de yeni yıla "2018 benim yılım olacak” diyerek girenlerden misin? Sen de bu yıl spora başlamayı, kendine iyi bakmayı mı istedin? Ama henüz fırsatın olmadı değil mi? O halde okumaya devam etmelisin. Bu yazıda 2018 yılının 5 egzersiz trendini açıklıyoruz!

Geçtiğimiz haftalarda American College of Sports Medicine (ACSM) (Amerikan Kolejleri Spor Sağlığı Araştırmaları) dört binden fazla fitness eğitmeniyle bir anket çalışması gerçekleştirdi. Bu çalışmada eğitmenlere 2018 yılında popüler olacağını düşündükleri egzersiz türleri soruldu. İşte bu kapsamlı çalışmanın sonuçları:

2018 Yılının Trend Egzersizleri

1. Yoga

En etkili meditasyon yöntemlerinden biri olan yoga aynı zamanda bir egzersiz türüdür. Temelde doğru nefes alıp vermenin tekniğini öğreten yoga, kişilerin vücut dengelerini sağlamaları için yol göstererek hem fiziksel hem de ruhsal olarak dinginliği ve gelişimi amaçlamaktadır.

Gün geçtikçe hakkında daha çok bilgi sahibi olduğumuz ve farklı disiplinleri ile tanıştığımız yoganın 2018 yılında da favori egzersizlerden biri olacağını söyleyebiliriz. Bu yıl özellikle Power Yoga, Ashtanga, Yogaletes, Vinyasa, Kundalini, Bikram, Kripalu ve Sivananda popüler yoga disiplinlerinden bazıları.

Grup Dersleri

2. Grup Dersleri

Grup dersleri sayesinde kişiler hem bireysel motivasyonlarını artırıyor hem de bu çalışmalar bir eğitmen kontrolünde gerçekleştirildiği için katkısı da azımsanamayacak seviyede oluyor. Farklı antrenman seviyelerindeki insanların aynı anda efektif bir çalışma sergilemesinin bir görsel şölen yarattığını da eklemezsek olmaz.

Yüksek Yoğunluklu Egzersizler

3. HIIT (High Instensity Interval Training):

HIIT; yani yüksek yoğunluklu egzersizler, kısa sürede çok kalori yakmak isteyenlere uygun bir egzersiz türü olarak karşımıza çıkıyor. Kısa süreli çalışmalar ve kısa süreli dinlenme aralıklarından oluşan bu egzersiz türü 30 dakikadan kısa bir sürede sporcuların maksimum verimi almasını sağlıyor. Zamanı kısıtlı olanlar ve tüm güçlü çalışmalar yapmak isteyenler için ideal bir egzersiz türü olacak gibi görünüyor.

Vücut Ağırlığı İle Yapılan Egzersizler

4. Vücut Ağırlığı ile Yapılan Egzersizler:

Spora gitmeye üşeniyor musunuz? Vaktiniz mi az? O halde vücut ağırlığı ile yapılan egzersizler tam size göre! Bu egzersiz türü minimum ekipmanla ve ağırlıklı olarak kişinin kendi vücut ağırlığı kullanılarak gerçekleştiriliyor. Ancak burada unutulmaması gereken bir şey var ki, o da vücut ağırlığı ile yapılan egzersizlerin yalnızca şınav ve barfiks egzersizlerinden ibaret olmadığı. Ek olarak yine popüler bir egzersiz türü olan squat’ı da örneklere dahil edebiliriz.

Fonksiyonel Egzersizler

5. Fonksiyonel Egzersizler:

Bu egzersiz türünün odağında kuvvet çalışmaları yer alır. Ancak kuvvet çalışmaları ile yalnızca güç kazanacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Bu çalışmalar ile vücut dengenizi iyileştirerek günlük yaşamınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Artık sen de 2018’in 5 trend egzersiz türünü biliyorsun! Bu egzersizlerden hangisini/hangilerini antrenman programına uygulayacaksın? Yoksa hemen spora mı başlıyorsun? 365 Gün Sağlıklı Yaşam Hareketi iyi sporlar ve sağlıklı günler diler!

365 Gün

Ekip 365

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz