Bugün Egzersiz Yapmaya Başlamanız İçin 10 Neden

Egzersiz yapmayı en basit haliyle düzenli olarak gerçekleştirilen fiziksel aktiviteler olarak tanımlayabiliriz. Egzersiz yapmak bireylerde genel sağlığın korunması ve devamlılığında en önemli unsurlardan biri olarak öne çıkmaktadır. Düzenli olarak egzersiz yapmanın bireylere pek çok konuda katkısı bulunduğunu belirten uzmanlar düzenli egzersizin size doğrudan etki eden 10 faydasını paylaştı. İşte sizi de motive edecek ve hemen bugün egzersiz yapmaya başlamanızı sağlayacak 10 neden:

Bugün Egzersiz Yapmaya Başlamanız için 10 Neden

1. Çok soğuk ve rüzgarlı havalarda dudaklarınızı açıkta bırakmak

Egzersiz yapmanın vücudunuza ilk etkisi kilo kontrolünüzü sağlamanıza katkıda bulunması olacaktır. Düzenli egzersiz yaparak ve elbette düzenli beslenerek kilo almanın önüne geçebilir, kilo da verebilirsiniz. Kilo verme konusunda yapacağınız egzersizin zorluğu ve yoğunluğu önemli olsa da az egzersizin bile size faydalı olduğunu unutmamalısınız.

Mutlu Hissedebilirsiniz

2. Mutlu Hissedebilirsiniz:

Egzersiz yapmanın size faydalarından biri de mutluluktur. Egzersiz yaptığınız günlerde günün kalan kısmında daha mutlu hissedersiniz. Bunun başlıca sebebi vücudunuzun aktif olduğunda daha fazla endorfin ve serotonin hormonu salgılamasıdır. Bunun dışında, vücudunuza yani kendinize daha iyi baktığınız için de mutlu hissedersiniz. Başarı hissi genellikle kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Cildinizin Parıldamasını İster Misiniz

3. Cildinizin Parıldamasını İster Misiniz:

Düzenli olarak egzersiz yapmanın faydalarından biri de vücudunuzdaki kan akışını artırmaktır. Kan akışının hızlandığı bir vücutta yapılan egzersizler sonrası cildinizde oluşan parlaklık gün boyu sürmeyebilir ancak her yapacağınız egzersizden sonra cildiniz daha parlak bir görünüme kavuşabilir. Denemeye değer, değil mi?

Duruşunun İyileşmesini Kim İstemez

4. Duruşunun İyileşmesini Kim İstemez:

Düzenli olarak yapılan egzersizlerin kişilerin duruşlarını doğrudan etkilediği görülmüştür. Siz de düzenli olarak egzersiz yaparak duruşunuz hakkında daha bilinçli olabilirsiniz. Egzersiz yaptığınızda, vücudunuz şekillenmeye başladığında ve vücudunuzla ilgili güven kazanarak hareket farkındalığı geliştirdiğinizde vücudunuz için doğru olanın ne olduğu konusunda daha bilinçli hareket edeceksiniz. Böylece kamburluk gibi durumlar geçmişte kalmış olacak. Daha da önemlisi, daha iyi bir duruş daha uzun görünmenizi sağlayacaktır.

Stresinizi Azaltın

5. Stresinizi Azaltın:

Düzenli olarak egzersiz yapmanın günlük stresten geçici olarak uzaklaşmaya yardımcı olduğu ifade edilmektedir. Gündelik yaşamın yoğun temposundan uzaklaşarak kendinize odaklanmak stres hissinin de azalmasına yardımcı olacaktır. Genellikle stresle başa çıkmak için sağlıksız gıdalar tüketildiği düşünüldüğünde stres seviyesindeki azalmanın kilo kaybını da destekleyebileceğini söyleyebiliriz.

Ağrıların Azalmasını İster Miydiniz

6. Ağrıların Azalmasını İster Miydiniz:

İşiniz dolayısıyla gün boyu oturuyorsunuz değil mi? Bu nedenle eklemleriniz sertleşebilir. Bu durumu rutininizden daha sık hareket ederek önleyebilirsiniz. Unutmayın ki hareketsiz kalan eklemlerimiz sertleşir. Düzenli hareket ettiğinizde, eklemlerinizi düzenli olarak doğru bir şekilde çalıştırdığınızda hareket kabiliyetiniz de artar ve günlük hayatınızda rutininizden daha kolay hareket edebilirsiniz.

Vücut Kompozisyonunuz Gelişsin

7. Vücut Kompozisyonunuz Gelişsin:

Egzersiz yapmayı hayatınızın bir parçası haline getirdiğiniz zaman vücudunuzdaki yağlardan kurtulurken bir yandan kas kütlenizi de artırabilirsiniz. Böylece gün geçtikçe dış görünümünüz de gelişir. Dış görünümünüzün değişmesi ve vücut kompozisyonunun gelişmesi aynı zamanda vücudunuzun kalori yakma konusunda ve yapılan egzersizden elde edilen fayda konusunda da daha verimli hale gelmesine yardımcı olacaktır.

Enerji Seviyeniz Yükselişe Geçsin

8. Enerji Seviyeniz Yükselişe Geçsin:

Düzenli olarak egzersiz yaparak kas gücünüzü ve dayanıklılığınızı artırabilirsiniz. Egzersiz yaptığınız zaman kardiyovasküler sisteminiz vücudunuzun olduğundan daha iyi çalışmasına destek olmak adına dokularınıza oksijen ve besin maddesi aktarmaya başlar. Böylece kalbiniz ve akciğerleriniz daha verimli çalışır, günlük işlerinizle ilgilenmek için daha çok enerjiniz olur.

Kaliteli Uykular

9. Kaliteli Uykular:

Düzenli egzersiz yapmak vücudunuzun ısısını artıracaktır. Egzersizin sonunda vücut ısınız yeniden normale dönerken, yani soğurken bu durum rahatlamanızı ve uykuya hazır olmanızı sağlayacaktır. Gerçekleştireceğiniz egzersiz stres seviyenizi de düşüreceği için gece uykuya dalmanız kolaylaşacak ve uykunuzdan daha çok dinlenmiş olarak uyanacaksınız.

Yeni İnsanlarla Tanışma Fırsatı

10. Yeni İnsanlarla Tanışma Fırsatı:

Düzenli olarak egzersiz yapmak yeni arkadaşlar edinmenize de yardımcı olabilir veya eski arkadaşlarınızla yeniden bağ kurmak için daha sağlıklı bir ortam oluşturabilir. Genellikle sosyalleşmek için yemeğe çıksak da spor yapmanın sağlığınız ve sosyal hayatınız için kesinlikle daha iyi bir seçenek olduğunu unutmamalısınız.

365 Gün

Ekip 365

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz