Bahar Yorgunluğunu Atlatmak İçin Egzersiz Önerileri

Bahar geldi; havalar güzelleşti, yoksa bu güzel havalar sizi de mi mahvetti? Siz de bir türlü geçmek bilmeyen yorgunluklardan mı yakınıyorsunuz? Akşamları erken yatıyorsunuz ama sabahları yine yorgun mu uyanıyorsunuz? Ofiste bir türlü konsantre olamıyor ve agresif tavırlar sergilediğiniz için problemler mi yaşıyorsunuz? Kendinizi enerjik hissetmediğiniz için sosyal yaşamdan uzak durmayı mı tercih ediyorsunuz? Eğer yanıtınız hepsine evet ise dikkatli olmanız gerekiyor çünkü bu sorunların altında yatan neden yoğun hayatınız değil, kronik yorgunluk olabilir.

Genellikle yoğun çalışanlar, yönetici kademesinde olanlar ve mükemmeliyetçi bir karaktere sahip olanlarda rastlanan kronik yorgunluk durumu hafif yorgunluk ve isteksizlik gibi belirtilerle de kendini gösterebilir. Bu yorgunluk da iş hayatında verimsizliğe ve sosyal hayattan kopmaya kadar şiddetli bir hale gelebilir. Bahsini ettiğimiz yorgunluk hissi kişileri günlük aktivitelerini dahi yerine getiremeyecek durumlara itebilir.

Peki kronik yorgunluğun önüne nasıl geçeceğiz? Sanılanın aksine dinlenerek değil. Uzmanların belirttiğine göre kronik yorgunluktan uzaklaşmanın yolu düzenli egzersiz yapmak, stresle mücadele etmek ve iş yükünü hafifletmekten geçiyor. Kısacası, hayatınızda değişiklikler gerçekleştirmeniz gerekiyor. Belli ki bir şeyler yanlış gidiyor.

Modern dünyanın yaygın problemlerinden olan kronik yorgunluk genellikle uzun süreli boğaz, kas ve eklem ağrıları, mide bulantısı ve düşük konsantrasyon ile kendini belli ediyor. Önüne geçilmemesi durumunda ise kişiyi daha ciddi olarak etkileyebilir.

Kronik yorgunluk hissinin tam sebebi bilinmese de "bahar yorgunluğu" olarak da adlandırılan bu durumun biyolojik etkenlerden mi yoksa psikolojik etkenlerden mi kaynaklandığı uzmanlar tarafından tartışılıyor.

Onlar tartışıp dursun, biz yorgunluğumuzu nasıl atacağımıza odaklanalım. Neler yapmamız gerekiyor? Uzmanlar bu durumun kesin ve net bir çözümünün bulunmadığını, geçiş sürecinin kişiye özel olduğunu ancak belli başlı egzersizlerle bu durumun önüne geçilebileceğini ifade ediyor. Kısacası bu yorgunluk hissinin önüne geçebilmek için en etkili yöntemlerden birinin düzenli olarak egzersiz yapmak olduğunu söyleyebiliriz.

Bahar yorgunluğunu atlatmanın en etkili yönteminin düzenli egzersiz olduğunu söylemiştik. Peki ne yapmalısınız? Hayatınız yeterince dolu, boş zamanınız ise yok denecek kadar az değil mi? O halde yapılması en kolay olan egzersiz türüyle başlayabilirsiniz, yani yürüyüş ile. Kişilerin haftanın en az üç günü en fazla 30 dakika yürüyüş yapmasının sağlığa yararlı olduğunu mutlaka bir yerlerde okumuş, duymuşsunuzdur. Ancak şu anda yorgunluk seviyeniz bunu yapamayacağınız bir durumda olabilir. Endişelenmeyin, bu süreye yorgunluğunuza ve diğer yaşamsal etkenlerinize göre günlük veya haftalık 1-2 dakikalık artışlarla ulaşmanın etkili olacağı ifade ediliyor. Örneğin yürüyüşlere 10 dakika ile başlayıp süreyi her gün 1-2 dakika uzatabilirsiniz.

Yürüyüş cepte. Başka neler yapabilirsiniz? Bir yerlerde bir bisikletiniz mi var? Havalar da güzelleşti, o bisikletleri dışarı çıkarma zamanı. Uzmanlar gün içerisinde 30 dakika pedal çevirmenin yalnızca yorgunluk hissine değil, kalp ve damar sağlığınıza da iyi geldiğini söylüyor. Bu konuda yapılan araştırmalar özellikle kadınların günde 5 dakika bile olsa pedal çevirmesinin kasları güçlendirdiğini ve kilo almayı önlediğini dile getiriyor. Faydaları say say bitmiyor yani.

Bahar yorgunluğuna karşı mücadelede bir diğer önerimiz ise yüzmek. Yüzmek genellikle bir yaz aktivitesi olarak değerlendiriliyor olsa da aslında imkânınız varsa yıl boyunca rahatlıkla yapılabilen bir aktivitedir. Yüzmenin vücudunuza direnç ve esneklik kazandırdığını, tıpkı bisiklete binmek gibi kalp ve damar sağlınızın da destekçisi olduğunu unutmayın. Her yaş grubunda yapılabilen yüzme, özellikle yürüyüş ve bisiklet egzersizlerinin yanında ideal bir alternatif olarak öne çıkıyor. Günlük 30 dakikalık yüzme ile hem yorgunluğun önüne geçebilir hem de vücudunuzu sıkılaştırabilirsiniz.

Eğer siz de bir süredir kendinizi sürekli olarak yorgun hissediyorsanız havaların da güzelleşmeye başladığı bu dönemde yorgunluktan uzak durmak ve hayatı doyasıya yaşamak için önerdiğimiz egzersizleri uygulayabilirsiniz. Hayat kısa; kuşlar uçuyor, kendinize iyi bakın :)

365 Gün

Ekip 365

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz