Aslında Hafif Egzersiz Bile Faydalı

Yoğun yaşam temponuzda egzersiz yapmayı bırakın, egzersiz yapma düşüncesinin bile zor geldiği zamanlar oluyor, değil mi? Çoğunluğumuz benzer bir durumdayız. Bunun nedeni de günlük hayatımızda çok fazla şey düşünmemiz ve pek çok şeyi aynı anda yapmaya çalışıyor olmamız. Bunun bir çözümü var mı? Bu karmaşayı bir düzene sokabilir miyiz? Bunun için ne yapmak gerekiyor? Bu soruları kendinize sorduğunuzda aklınıza gelen ilk cevabın dinlenmek olduğunu tahmin edebiliyoruz. Ancak öyle değil.

Vücudu dinlendirmek güzel bir düşünce olsa da her zaman çözüm değil. En azından bizim düşündüğümüz şekilde değil. Aktif dinlenme olarak adlandırılan bir şekilde bunu gerçekleştirmeliyiz. Aktif dinlenme genellikle düzenli spor yapanların kullandığı, yoğun egzersiz seanslarının arasındaki günlerde gerçekleştirilen hafif egzersizler olarak biliniyor olsa da hiç spor yapmayanlar da hayatında aktif dinlenmeyi kullanabilir. Nasıl mı?

Spor yapmasak bile gün boyunca gerçekleştirdiğimiz hareketler kaslarımızı yoruyor. Dinlenmek istememizin başlıca sebebi de hali hazırda bu. Bu sebeple kaslarımızı aktif olarak dinlendirmenin bize iyi geleceğini söyleyebiliriz. Kısacası, günlük hayatınızda spor yapmasanız bile hafif egzersizlerle kendinizi daha canlı hissedebilir ve daha sağlıklı olabilirsiniz. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Günlük hayatınızda kullanabileceğiniz hafif egzersiz önerilerimiz şu şekilde:

Aslında Hafif Egzersiz Bile Faydalı

1. Olmazsa olmazınız yürüyüş olsun.

Yürüyüş herkesin birbirine önerdiği, yapması en kolay egzersiz türüdür. Bahsettiğimiz gibi, yoğun tempoda uzun süreli yürüyüşlere vakit ayıramıyor olabilirsiniz ama sağlığınız için tek seferde uzun uzun yürümeniz gerekmiyor. Örneğin, günde otuz dakika yürümenin vücudunuza çok sayıda olumlu katkısı bulunmaktadır. Ancak siz tek seferde otuz dakika yürüyecek bir fırsat bulamayabilirsiniz. Ancak bu yürüyüş yapmanıza engel değil. Günde iki kez on beş dakika veya üç kez on dakika yürümeye çalışın. Etkisini göreceksiniz. Köpeğiniz mi var? Onunla olan yürüyüşlerinizi birazcık uzatarak da bu egzersizleri yapabilirsiniz. Unutmayın, buradaki amaç aktif olurken vücudunuzu dinlendirebilmektir.

Esneme Hareketleri Canlı Hissettirir

2. Esneme hareketleri canlı hissettirir.

Haftada en az iki ya da üç defa yapacağınız esneme hareketleriyle stresli günlerde gerilen kaslarınızı rahatlatabilirsiniz. Özellikle bacak ve kol kaslarınızı bölge bölge germeli, gergin bir pozisyonda yaklaşık sekiz ila on saniye arasında tutmalısınız. Bu hareketleri dört kez tekrarlamanızın kaslarınıza katkısı olacaktır. Bu durum yalnızca fiziksel sağlığınıza değil psikolojik olarak rahatlamanıza da yardımcı olacaktır. Kendinizi esnek hissetmek ruhunuza da iyi gelecektir.

Bisiklete binin hayata faklı bir açıdan bakın

3. Bisiklete binin hayata faklı bir açıdan bakın.

Her yaşta grubunun yapabileceği bir aktivite olan bisiklete binmek yalnızca spor yapmanızı sağlamaz, hayata farklı bir açıdan da bakmanızı sağlar. Bisiklete binerken özellikle büyük şehirlerde görülen bunaltıcı trafiğin etkisinden bir süre için de olsa uzaklaşabilirsiniz. Böylece hem egzersiz yapmış olursunuz, hem sağlınızı korumak için bir adım atmış olursunuz, hem de bahsini ettiğimiz aktif dinlenmeyi gerçekleştirmiş olursunuz. Doğayla iç içe bir ortamda bisiklete biniyor olmanın ruhunuza vereceği katkıları da unutmayalım.

365 Gün

Ekip 365

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz