Odaklanmanızı Sağlayacak Beslenme Önerileri

Gün içinde enerjinizin düştüğünü ve yaptığınız şeylere konsantrasyonunuzun azaldığını hissediyor olabilirsiniz. Beslenmenizde dikkat edeceğiniz ufak ayrıntılar konsantrasyonunuzu ve beyin fonksiyonlarının işlevini artırabilir.

1. Kafein
Daha zeki olabilmek için bir yol yok ama kafein gibi bazı besin maddeleri size enerji verir ve daha iyi konsantre olmanıza yardım eder. Kahve, çay, çikolata gibi besinlerinde bulunan kafein, günde 400 mg sınırı aşmanız durumunda yan etkiler yaratabilir. Bu sebeple, dikkatli ve ayarında tüketmeniz iyiliğinize olacaktır.

2. Karbonhidratlar ve Enerji
Gün içinde enerjinizin düştüğü durumlarda, basit karbonhidrat(şeker) içeren besinler geçici olarak enerji seviyenizi yükseltebilir. Uzun süreli enerji için doğru karbonhidratları protein içeren besinlerle birleştirmek doğru bir yaklaşım olacaktır. Taze meyveli bir kurabiye bu konuda iyi bir örnek olabilir.

3. Balık ve Beyin
Protein içeriğiyle beyin dostu besinlerin başında gelen balık, omega-3 içeriğiyle de beyin sağlığı için kilit bir rol oynar. Yüksek omega-3 içeren bir diyet, düşük demans ile inme riskini azaltır ve zihinsel gerilemeyi yavaşlatır. Artı olarak, yaşlandıkça hafızayı muhafaza etmede önemli bir rol oynayabilirler. Beyin ve kalp sağlığı için haftada iki kez balık tüketmeniz şiddetle tavsiye olunur!

4. Yağlı Tohum ve Bitter Çikolata
Yağlı tohumlar, iyi bir antioksidan olan E vitamini açısından oldukça zengindirler. Araştırmalar E vitaminin yaşla birlikte meydana gelen bilişsel fonksiyonların azalmasına engel olabileceğini söylüyor. Bitter çikolata da ayrıca çok güçlü antioksidan bileşenlere sahiptir ve doğal olarak odaklanmayı artıran kafein maddesini içerir. Çok yüksek yağ ve şeker almadan, hem tatlı hem de enerjinizi artıracak bir ara öğün tercih etmeniz iyiliğinize olur!

5. Odaklanma
Yeteri kadar sağlıklı beslenmemeniz odaklanmanızı ve beyninizi yeterince kullanmanızı engelleyebilir. Yetersiz beslenmek, enerji seviyenizin düşmesine neden olurken, çok ağır besinler tüketmek yorgunluk hissine sebep olabilir. Bu etkileri en aza indirmek ve beyin fonksiyonlarını en iyi şekilde kullanabilmek için yeterli ve dengeli beslenmenin yanı sıra yeteri kadar sıvı almak da çok önemlidir. Bu sebeple, yeterli uykuyu ve düzenli egzersizi ihmal etmeyin!

365 Gün

Ekip 365

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz