Mutluluk Veren 8 Besin

Şehir hayatının yoğunluğu, çoğu zaman mutsuzluk için oldukça önemli bir faktör olabiliyor. Bu durumdan kaçınmak için yapılacaklar arasında, tüketeceğiniz besinler güçlü bir yere sahip. Bazı besinler, içerdikleri serotonin gibi maddeler sayesinde mutluluğun kapılarını aralayabiliyor. Mutluluk veren besinler stresi azaltıyor fakat kilo almamak için tüketilen miktarlara dikkat etmek gerekiyor.

Doğru Miktar

Çoğu insan mutsuz ya da stresli olduğunda yemek yeme eğilimi gösterir. Özellikle stres altındayken çiğneme refleksi baş gösterdiği için daha çabuk stres atmak adına sert yiyecekler tercih edilmekte veya daha fazla tatlı tüketilmektedir. Bunların yanında, ayak üstü yenen fast food türü yiyecekler ile yağlı yiyecekler de kolay yoldan doygunluk sağladıkları için kişilere geçici bir mutluluk sağlayabiliyor. Serotonin içeren yiyecekler enerji kaynağı ve mutluluk sağlayan besinlerdir fakat kalorileri de yüksektir. Mesela; kuruyemişler, enerji verdikleri için beraberinde mutluluk da getirmektedir ama fazla tüketimi enerji ve mutluluk artışının yanı sıra kilo artışına da neden olabilir. Bu yiyeceklerin geçici olarak mutlu ettiğini unutmamak gerekir. Geçici mutluluğun artan kilolarla birlikte kalıcı bir mutsuzluğa dönüşmemesi için bu gıdaların sınırlı olarak tüketilmesi çok önemlidir, aklınızdan asla çıkarmayın!

Öğün Atlamayın

Şekerin düşmesi beraberinde mutsuzluğu da getirir. Yoğun çalışma içerisinde öğün atlayan kişiler, şekerleri düştüğü için daha mutsuz olabiliyorlar. Uzun süre yemek yemeyen ve şekeri düşen kişiler şekeri hızla yükseltmek adına paketli gıdalara yönelir. Bu sebeple, kişinin hangi durumlarda yüksek kalorili atıştırmalıklara yöneldiğini fark etmesi kendisi için büyük önem taşır. Böyle durumlarda, doğru miktarda tüketildiği takdirde kişinin kendini daha iyi hissettirecek sağlıklı gıdalar tercih etmesi büyük önem taşır.

Mutlu Eden Besinler

Bitter Çikolata ve Mutluluk

1. Bitter Çikolata

Tatlı isteğini diğer tatlı ve çikolatalara oranla daha hızlı keser. Kahvenin yanında küçük bir ya da iki kare bitter çikolata tüketmenin pek bir sakıncası yoktur!

Muz ve Mutluluk

2. Muz

Serotonin içeriği yüksek bir meyve olan muz aynı zamanda ara öğün olarak da günde 1 tane tüketilebilir.

Ceviz ve Mutluluk

3. Ceviz

Fındık, çiğ badem, fıstık gibi kuruyemişler de serotonin açısından zengin olsalar da ceviz, bu konuda diğer kuruyemişlerin epey önündedir. Günde 2-3 ceviz tüketmek, stresinizi azaltır ve kendinizi mutlu hissetmenizi sağlar.

Ay Çekirdeği ve Mutluluk

4. Ay Çekirdeği

Çiğneme refleksini harekete geçirmesinin yanında yüksek serotonin oranıyla da stresi azaltır. Tabii ki koca bir oda dolusu yemenizi önermiyoruz!

Kuru İncir ve Mutluluk

5. Kuru İncir

Serotonin içeren kuru meyvelerin başında gelir. Ara öğün olarak tercih edilen kuru incir kan şekerini düzenler ve kaygı seviyenizi azaltır.

Bezelye ve Mutluluk

6. Bezelye

Serotonin seviyesini yükseltmek için önemli bir kaynaktır. Ana öğünlerden birinde bezelye tüketmek, kendinizi daha iyi hissettirecektir.

Peynir ve Mutluluk

7. Peynir

Kahvaltıların olmazsa olmazı peynir, güne serotonin içeren bir öğünle başlamanızı, gün boyu daha enerjik ve mutlu olmanızı sağlar. Obeziteye neden olabilecek kadar çok tüketmemek şartı ile…

Tahıl Salataları ve Mutluluk

8. Tahıl Salataları

Stresle baş etmede nohut, buğday, fasulye ve kinoa gibi tahıl içeren salataların tüketilmesi stresle baş etmenizde size yardımcı olur.

365 Gün

Ekip 365

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz