Akdeniz Diyetinin Faydaları

Akdeniz coğrafyasında pek çok kronik hastalığın nispeten az görülmesi ile özellikle son yıllarda Akdeniz mutfağı tüm dünyada sağlıklı beslenmenin anahtarı olarak gösteriliyor. Akdeniz diyeti, Türkiye’yi de içine alarak, Yunanistan’dan İtalya’ya ve Fransa’ya, İspanya’dan Kuzey Afrika’ya ve Ortadoğu’ya uzanan geniş bir coğrafyada uygulanıyor.

Akdeniz ülkelerinin sıcak iklimine uygun olan bu beslenme şeklinin en bilinen özellikleri: sebze ve meyve ağırlıklı olması, kırmızı ete az yer verilmesi; balık başta olmak üzere beyaz et, tahıl ve lif açısından zengin olmasıdır. Zeytinin bolca yetiştiği Akdeniz topraklarından gelen zeytinyağı da bu diyetin en önemli unsurlarındandır. Süt, yoğurt, peynir protein kaynağı olarak balık ve kümes hayvanları ile birlikte yer alır. Bu sıcak iklim mutfağında yağı az (özellikle doymuş yağı az), posası fazla, tuz oranı düşük besinlerden zengin geniş beslenme seçenekleri yer alır.

Akdeniz tipi beslenmenin sağlığa faydaları bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu beslenme tarzının en başta pek çok kanser türünü önleyici etkisi vardır. Diyabet ve kalp dostu olarak da bilinmektedir. Güncel bir araştırma Akdeniz tarzı beslenen kadınların üreme sağlığı konusunda diğerlerinden daha şanslı olduklarını söylüyor. Bu yüzden çocuk sahibi olmak isteyen kadınların mevsiminde taze meyve, sebze, yeşillik, zeytinyağı ve balığı sofralarından eksik etmemelerinde fayda var.

Sağlıklı olmak için sebze, meyve, beyaz et, süt ürünleri, tahıl ve baklagillerden zengin biçimde beslenebilir ve egzersizle bunu destekleyebilirsiniz.

Akdeniz beslenme tarzına örnek bir diyet programı için lütfen tıklayınız.

Referanslar:
1. http://www.milliyet.com.tr/-akdeniz-diyeti-nden-vazgecmeyin--dilarakocak-538568/.
2. Romagnolo DF, et al. Nutr Today 2017;52(5): 208–222.
3. https://www.naturalmedicinejournal.com/journal/2017-05/mediterranean-diet-cancer-prevention.
4. https://www.eshre.eu/Press-Room/Press-releases-2018/Mediterranean-diet.aspx.
5. https://www.geron.org/press-room/press- releases/2018-press-releases/853-can-a-mediterranean-diet-pattern-slow-aging.
6. Bonaccio M, et al. Int J Epidemiol 2017;46(5):1478- 1487.
7. http://www.acc.org/about-acc/press-releases/2014/03/27/15/27/panagiotakos-mediterranean-diet-pr.

365 Gün

Ekip 365

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz