Dudaklarınız kuru bir görünüme mi sahip? Yemek yerken veya gülümserken dudaklarınızda rahatsızlık hissediyor musunuz? Bu sorulara cevabınız evetse dudaklarınıza ilgi göstermenizin vakti gelmiş demektir. Dudak kuruması genellikle kışın rastlanılan bir durumdur, ancak yeterli bakımı göstermediğinizde dudaklarınız yazın da kuruyabilir. Yaz aylarında kuruyan dudaklarınızı korumanız için bazı önerilerimiz var:

  1. Dudaklarınızı güneşten koruyun
  2. Dudakların en önemli düşmanlarından biri de güneştir. Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak dudaklara ciddi düzeyde zarar verebilir. Bu nedenle geniş kenarlı bir şapka takarak dudaklarınızı güneşten korumaya özen gösterin.

  3. Dudaklarınız için bol su için
  4. Yaşamın temel kaynağı olan su sayesinde dudaklarınızın nemini koruyabilirsiniz. Bu arada, bir süredir gözünüzü ayırmadan ekrana mı bakıyorsunuz? Ara verin ve bir bardak su için.

  5. Cildinizi tahriş eden maddelerden uzak durun
  6. Kokulu veya likit sabunlar, beyazlatıcı diş macunları, renklendirici içeren bazı şampuan ve nemlendiriciler cildinizin tahriş olmasına ve kurumasına neden olabilir.

  7. Baharat tüketimine dikkat edin
  8. Tarçın, nane, mentol gibi baharatlar dudak kuruluğuna neden olabilir. Dudaklarınız kuruyorsa bu tür baharatlardan uzak durmaya çalışın.

  9. Düzenli olarak dudak bakım kremi kullanın
  10. Dudaklarınızın kurumasını önlemek, yumuşak ve pürüzsüz dudaklara sahip olabilmek için düzenli olarak dudak bakım kremi kullanın. Dudak bakım kremi seçerken parfümsüz ve renklendirici içermeyen bir ürün almaya dikkat edin.

Referanslar:

1. https://health.students.vcu.edu/media/student-affairs/ushs/docs/LipsAndCheilitis.pdf.

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

daha fazla

E-BÜLTEN

Tarafıma ileti gönderilmesini istiyorum. Detaylar için tıklayınız Bayer Türk Kimya Sanayi Limited Şirketi tarafından, yukarıda yer alan iletişim bilgilerime tanıtım, pazarlama, reklam, promosyon gibi amaçlarla ticari elektronik ileti gönderilmesini, bilgilerimin bu amaçla kullanılmasını ve üçüncü kişilerle paylaşılmasını kabul ediyorum.