C Vitamini Soğuk Algınlığının Süresini Kısaltıyor

Uzun yıllardan bu yana C vitamini ve soğuk algınlığı ilişkisi konusunda duydukların ne kadar doğru? 


Suda erir vitaminlerden biri olan C vitamini belki de ilk duyduğun vitamindir. Daha okul sıralarında iken annen veya baban soğuk algınlığı nedeni ile okuldan geri kalmaman için sana bardaklar dolusu greyfurt, portakal suyu içirmiş ve onlarca mandalina yedirmiştir. C vitaminin koruyucu etkisi konusundaki görüşler 30-35 yıl önce yapılan çalışmalara dayanmaktadır. Bunca yıl konu üzerine yapılan çalışmalarda farklı dozlar farklı denekler üzerine uygulandığı için çalışmaların sonuçları da akıl karıştırıcı olabildi. 4 yıl önce yapılan bir analiz bu konuda bize daha fazla bilgi sağlıyor. 


Bu analize toplam 29 çalışma dahil edilmiş. Çalışmada yer alan deneklerin toplam sayısı 11.306. Soğuk algınlığı olan kişilerin tedavilerine C vitamin eklendiği zaman hastalığın süresi erişkinlerde %8 (%3-12),  çocuklarda ise %14 (%7-21) oranında kısalmış görünüyor. Çocuklarda C vitamin kullanımı günde 1-2 gr arası olduğu zaman etki daha da belirgin hale geliyor ve hastalığın süresi %18 oranında kısalıyor. 


Soğuk algınlığının sıklığını azaltmada ise özellikle bazı gruplarda günlük C vitamini takviyesi oldukça etkin görünüyor. Örneğin sürekli egzersiz yapanlarda bu etki ilgi çekici. Profesyonel olarak spor yapanların veya düzenli olarak spor yapanların C vitamini takviyesi kullanması yararlı görünüyor. Hele de bu kış aylarında bir çok kişinin bir araya gelerek spor yaptığı salonlarda bulaşmanın da çok kolay olduğunu göz önünde tutarsak, takviye edici ürünler kullanmak akılcı bir yaklaşım olarak ön plana çıkıyor. 


Suda erir vitamin olduğu için fazla alınsa da gereğinden fazla olanı vücuttan idrar ile atılıyor. Bir de pahalı olmadıklarını düşünürsek, rutin C vitamini takviyesinin, özellikle de risk grubu içinde isen, yararlı olduğunun altını çizmek yanlış olmaz. Yine de soğuk algınlığından korunmada sık elleri yıkanmanın, ellerini ağıza, buruna ve gözlere götürmemenin ve çinko takviyesi yapmanın da oldukça etkili olduğunu hatırlatmak gerekir.  

murat-aksoy

Prof. Dr. Murat Aksoy
Genel Cerrahi Uzmanı

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz