Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Hayat boyu her 8 kadından 1’inin meme kanserine yakalanma riski vardır. Ancak erken teşhis edildiğinde meme kanseri başarıyla tedavi edilebilmektedir.

Meme kanserinin belirtileri nelerdir?

Meme kanserinin en sık görülen belirtisi memede ağrısız, zamanla büyüyen bir kitlenin elle muayenede hissedilmesidir. Ayrıca kitle olsa da olmasa da aşağıdaki belirtiler de görülebilir:

• Memede veya meme ucunda ağrı
• Meme veya meme ucu derisinde tahriş, kızarıklık, kabuklaşma, kalınlaşma
• Meme ucunun çekilmesi (içeriye dönmesi)
• Memede portakal kabuğu görünümü
• Meme ucu akıntısı
• Memenin tümünün veya bir kısmının şişmesi
• Koltuk altında kitle

Ne zaman yapmalıyım?

Her ay adetinizin bitiminden 3 - 5 gün sonra memelerinizi kontrol edin. Artık adet görmüyorsanız ve menopozdaysanız; meme muayenenizi her ayın aynı günü, örneğin ayın birinci günü veya sizin için hatırlanması kolay bir tarihte yapabilirsiniz.

Nasıl yapmalıyım?

Meme muayenesi üç adımdan oluşmaktadır:

  Meme Muayenesi Nasıl Yapılır
 1. Ayna karşısında

  Önce kollarınız yanlarda serbest dururken memelerinizi inceleyin. Ardından kollarınızı havaya kaldırın ve memelerinizin büyüklüğünde, şeklinde, dokusunda, cildinde veya meme uçlarında herhangi bir farklılık olup olmadığına bakın.

  Daha sonra, memelerinizin altındaki kasları sıkılaştırmak amacıyla, ellerinizi kalçalarınıza koyup sıkıca bastırın. Her iki yana dönerek memelerinizin dış kısımlarını da gözleyin. Genellikle sol ve sağ memeler tam olarak eşleşmez. Özellikle bir tarafta farklılık olup olmadığına bakın.

  Aşağıdaki belirtilere dikkat edin:
  • Ciltte büzüşme, renk değişimi, gamze oluşumu veya hassas ve ağrılı bir bölge olup olmadığını araştırın.
  • Aynı şekilde meme başlarında herhangi bir renk değişimi, soyulma veya meme başının yönünde bir değişiklik olup olmadığını gözleyin.

 2. Meme Muayenesi Nasıl Yapılır
 3. Duştayken

  Parmak uçlarınızı dışarıdan merkeze doğru dairesel hareketlerle tüm göğsünüzün etrafında dolaştırarak tüm memeyi ve koltuk altı bölgesini kontrol edin. Her iki göğsünüzü de kontrol ederek herhangi bir şişlik, kalınlaşma veya kitle olup olmadığından emin olun.
 4. Meme Muayenesi Nasıl Yapılır
 5. Sırt üstü uzanarak

  Sağ omzunuzun altına bir yastık koyun ve sağ kolunuzu başınızın arkasına yerleştirin. Sol elinizi kullanarak, parmak uçlarınızı sağ memenizin etrafında, tüm meme bölgesini ve koltukaltını kapsayan küçük dairesel hareketlerle dolaştırın. Baskı şiddetini hafiften kuvvetliye doğru artırın.

  Meme ucunu nazikçe sıkın, akıntı olup olmadığını kontrol edin. Sol meme için de bu adımları tekrarlayın.

Göğsünüzde bir kitle veya herhangi bir değişiklik meydana gelirse doktorunuza başvurun. Ancak paniklemeyin, kitle olması mutlaka kanser olacağı anlamına gelmez.

Referanslar:
1.
http://www.tmhdf.org.tr/Uploads/Editor/files/MemeKanseri_KETEM.pdf
2. http://www.kanser.saglik.gov.tr/ 
3. https://www.cancer.org/cancer/breast-cancer/about/breast-cancer-signs-and-symptoms.html
4. http://www.trsgo.org/menu/160/kendi-kendine-meme-muayenesi
5. http://www.nationalbreastcancer.org/breast-self-exam. Son erişim tarihi:29.11.2018

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

daha fazla

E-BÜLTEN

Tarafıma ileti gönderilmesini istiyorum. Detaylar için tıklayınız Bayer Türk Kimya Sanayi Limited Şirketi tarafından, yukarıda yer alan iletişim bilgilerime tanıtım, pazarlama, reklam, promosyon gibi amaçlarla ticari elektronik ileti gönderilmesini, bilgilerimin bu amaçla kullanılmasını ve üçüncü kişilerle paylaşılmasını kabul ediyorum.