Yeterince uyumak zihin ve beden sağlığımız için büyük önem taşır. Bu nedenle uykusuzluk ciddiye alınması gereken bir sağlık problemidir. Yapılan bir araştırmaya göre ortalama bir kadının erkeklere kıyasla 20 dakika daha fazla uykuya ihtiyacı vardır. Kadınlar birden fazla işi aynı anda yapabiliyorlar ve beyinlerini erkeklere göre daha fazla kullanıyorlar, bu da uykuya daha fazla ihtiyaç duymalarına yol açıyor.

Ancak kadınlar erkeklere kıyasla daha sık uykusuzluk çekiyorlar. Uykunuzu alabilmeniz için bazı önerilerimiz var:

  1. Uyku rutini önemlidir: Her gün aynı saatte yatmaya ve aynı saatte uyanmaya çalışın. Kaygı düzeyinizi azaltmak için yatmadan önce ılık bir duş almak veya dinlendirici bir müzik dinlemek gibi rahatlatıcı bir uyku öncesi alışkanlığı edinebilirsiniz.
  2. Zihninizi boşaltın: Ertesi gün yapacağınız işler zihninizi meşgul ediyorsa yatakta dönüp durmak yerine kalkıp bir liste yapın.
  3. PMS (premenstrüel sendrom veya adet öncesi gerginlik sendromu) ve adet sancısı: Pek çok kadın adet dönemi öncesi ve boyunca hissettiği gerginlik veya ağrılar nedeniyle rahat bir uyku uyuyamaz. Sağlıklı beslenme, egzersiz, masaj gibi rahatlama teknikleri bu konuda yardımcı olabilir. Bu konuda daha fazla bilgi almak için En Rahatsız Edici 5 Kadın Sağlığı Sorunu: 1. PMS ve En Rahatsız Edici 5 Kadın Sağlığı Sorunu: 2. Adet Sancısı başlıklı yazılarımızı okuyabilirsiniz.
  4. Karanlık bir odada uyuyun: Melatonin uykuya yardımcı olan bir hormondur. Beynin melatonini salgılaması günün hangi saatinde olduğumuzla ilişkilidir. Gece, yani karanlıkta beyin daha fazla melatonin salgılarken, gündüz daha az salgılar. Bu nedenle yatak odanızın karanlık olmasına özen gösterin ve cep telefonu, televizyon gibi elektronik eşyaları yatak odanızda bulundurmayın. Ekranlardan yayılan mavi ışık, uykuya yardımcı olan melatonin hormonunu baskılar.
  5. Eşinizin uyumanıza engel olmasına izin vermeyin: Pek çok kadın eşinin çok hareketli uyuması veya huzursuz bacak sendromu gibi nedenler yüzünden geceleri sık sık uyanıyor. Böyle bir sorununuz varsa bu durumu olduğu gibi kabullenmeyin ve çözüm bulmaya çalışın. Örneğin yorganı paylaşamıyorsanız tek kişilik 2 adet yorgan kullanabilirsiniz. Eşinizin uyku apnesi gibi bir şikayeti varsa bir uyku bozuklukları merkezine başvurabilirsiniz. Kadınların en çok şikayet ettikleri konulardan biri ise horlama. Bu konudaki önerilerimiz için En rahatsız edici 5 erkek sağlığı sorunu: 1. Horlama başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yaşa göre uyku ihtiyacı ve uykuyla ilgili diğer önerilerimiz için: Yeterince Uyuyor musunuz?

Referanslar:

1. https://sleepfoundation.org/sleep-topics/women-and-sleep.
2. https://sleepfoundation.org/sleep-news/do-women-need-more-sleep-men.
3. https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-melatonin/art-20363071.

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

daha fazla

E-BÜLTEN

Tarafıma ileti gönderilmesini istiyorum. Detaylar için tıklayınız Bayer Türk Kimya Sanayi Limited Şirketi tarafından, yukarıda yer alan iletişim bilgilerime tanıtım, pazarlama, reklam, promosyon gibi amaçlarla ticari elektronik ileti gönderilmesini, bilgilerimin bu amaçla kullanılmasını ve üçüncü kişilerle paylaşılmasını kabul ediyorum.