Yeşil çayın sağlık faydalarını bir de bizden dinleyin!

Yeşil çay, sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarından biri olarak anılıyor son yıllarda. Bu yazıyla birlikte yeşil çayın etkisi bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış faydalarını paylaşalım istedik.

Kamelya sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilen yeşil çay, yüzyıllardır Çinliler ve Japonlar tarafından tıbbı uygulamalarda kullanılıyor. Bu şifa içeceği, siyah çaylara göre çok daha az işlem görüyor. Yüksek antioksidan içeriğinin de kısmen bu hassas işleme tekniklerinden kaynaklandığı düşünülüyor. Şimdi de sağlık faydalarına değinelim.

1. Sağlık kombosu
Yeşil çayın içeriğinde;

  • Sinir sisteminizi canlandırıcı etkiye sahip kafein
  • Odaklanmanıza yardımcı olan L-teanin
  • Diş minesini güçlendiren florür
  • Kanser karşıtı olarak bilinen kateşin vardır.

2. Yağ yakıcı
Araştırmalar yeşil çay ekstresinin kilo vermeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Yeşil çayın içeriğindeki kafein, iştahı bastırarak kalori yakmayı hızlandırır ve bu şekilde kilo vermede etkili olabilir. Elbette, yüksek kalorili bir diyetle birlikte alınan yeşil çayın kilo verdirmesini beklememek gerek.

3. Romatizmal eklem iltihabı dostu
Romatizmal eklem iltihabınız artmışsa yeşil çayı ekstresini diyetinize eklemekte fayda var. Tek başına bir tedavi metodu olmaya yetmese bile rahatsızlığınızı gidermeye yardımcı olabilir.

4. Cilt onarıcı ve koruyucu
Cilt kanserini önleme konusunda 2010 yılında yayınlanmış bir araştırma, yeşil çay tüketildiğinde UV ışınlarından zarar görmüş cildin kendini daha iyi onardığını gösteriyor. Öte yandan bu mucizevi bitki çayının egzama, genital siğil gibi cilt problemlerine de iyi geldiği biliniyor.

5. Kan şekeri düşürücü
Bilindiği gibi insülin direnci nedeniyle tip 2 diyabeti olan hastaların kan şekeri yüksektir.  İranlı bilim insanları tarafından günde 150 ml yeşil çay tüketen hastalarla yapılan bir araştırma, yeşil çayın insülin direncini düşürmeye yardım ettiğini söylüyor.

6. Zihin açıcı
Yeşil çayın en güçlü etkilerinden biri kuşkusuz zihni uyarıcı etkisi. Kahvede olduğundan daha az kafein içerdiği için fazla tüketildiğinde kahvede olduğu kadar olmasa da biraz rahatsızlık verebilir. Fakat ölçülü tükettiğinizde canlandırıcı etkisinin keyfini çıkarabilirsiniz.

7. Kanser savaşçısı
Bilindiği gibi, vücudumuzdaki sağlıklı hücrelere serbest radikaller saldırdığında kanser meydana gelir. Öte yandan, antioksidanın serbest radikalleri savuşturma etkisi, pek çok araştırmayla kanıtlanmış bir gerçek. Ulusal Kanser Enstitüsü (National Cancer Institute) tarafından da önerilen yeşil çayın, yapısındaki EGCG sayesinde güçlü bir antioksidan olduğunu, bunun için bazı kanser türlerini önlemede ya da ertelemede faydalı olabileceğini söyleyebiliriz.

8. Kalp dostu
Yeşil çayın bilinen sağlık faydalarından bir diğeri de kan basıncını, yani tansiyonu düşürebiliyor oluşu. Bu da elbette daha iyi kalp sağlığı anlamına geliyor. Eğer düzenli tansiyon ilacı kullanıyorsanız ölçülü olarak yeşil çay tüketmeniz tedavinizi destekleyebilir.

9. Kaygı azaltıcı
Phytomedicine dergisinde yayınlanan bir araştırma, yeşil çayın içindeki L-theanine amino asitlerinin kafeinle birlikte kaygı azaltıcı bir etki yaptığını iddia ediyor. Kaygı bozukluğunun yanı sıra, hafıza ve dikkat gibi zihinsel fonksiyonlarda da iyileştirici olduğu belirtiliyor.  

Özetle, yeşil çayın sağlık faydalarını kanıtlar nitelikte pek çok klinik çalışma var. Buna karşın bu çalışmaların önemli bir çoğunluğunun yeşil çay ekstresi ile yapıldığını ve bu yoğunlaştırılmış formun çay halinden daha etkili olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Kaynaklar:
1. https://www.everydayhealth.com/diet-and-nutrition-pictures/life-sustaining-reasons-to-drink-green-tea.aspx#green-tea-may-help-protect-against-certain-types-of-cancer Son erişim tarihi: 27.11.2018
2. https://nccih.nih.gov/health/greentea Son erişim tarihi: 27.11.2018
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4025876/ Son erişim tarihi: 27.11.2018
4. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/caffeine/art-20049372 Son erişim tarihi: 27.11.2018
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2693422/ Son erişim tarihi: 27.11.2018
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26177066 Son erişim tarihi: 27.11.2018
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20103727 Son erişim tarihi: 27.11.2018
8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25242840 Son erişim tarihi: 27.11.2018
9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28899506  Son erişim tarihi: 27.11.2018
10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5824026/ Son erişim tarihi: 27.11.2018

365 Gün

Ekip 365

kolay egzersiz

Diyeti Destekleyecek
Egzersiz Önerileri

DAHA FAZLA

kolay egzersiz